Delovno terapevtska obravnava uporabnice po možganski kapi – Bobath obravnava
Terapija z ogledalom je novejša metoda, ki se v zadnjem času pogosto uporablja pri uporabnikih po možganski kapi. Ta metoda izboljša funkcijo okvarjenega uda, v tem primeru zgornje, neprizadete strani, ter povečuje pasivno gibljivost. V Zavodu za oskrbo na domu Ljubljana zdravstveni delavci uspešno uporabljajo to metodo. Diplomirana delovna terapevtka Simona Enci je z letošnjim letom začela izvajati terapijo z ogledalom pri treh uporabnikih po kapi, pri katerih so se izkazali dobri rezultati.
Ker se število uporabnikov po kapi v zavodu povečuje in ker se metoda izkazuje za učinkovito, jo je smiselno nadalje uporabljati.
Primer dobre prakse: nevrološka obravnava po Bobath-u in terapija z ogledalom
Dosedanje individualne delovnoterapevtske obravnave sta nadgradili s terapijo z ogledalom (mirror therapy), pri kateri uporabnica sledi gibanju zdravega uda, ki ga opazuje v ogledalu. Po nekaj obravnavah s terapijo z ogledalom je bilo opaziti napredek v pasivni gibljivosti, prijemu roke, mišičnem tonusu ter občutku za gibanje roke.
Vaje, ki jih je terapevtka pripravila, so uporabnici in njenim svojcem omogočile, da jih izvajajo vsakodnevno tudi po zaključku obravnav. Terapija z ogledalom je primerna za izvajanje v domačem okolju, saj je za njeno izvedbo potrebno le ogledalo, ki ga je mogoče postaviti na primerno mesto v stanovanju.