Izjava o dostopnosti in ocena nesorazmernega bremena
Izjava o dostopnosti, ki jo berete, se nanaša na spletno mesto www.zod-lj.si , za katerega skrbi Zavod za oskrbo na domu Ljubljana.
Uvodno o dostopnosti
Vsem, ki obiščete spletno mesto Zavoda za oskrbo na domu Ljubljana, želimo, da se počutite dobrodošle in imate dobro uporabniško izkušnjo.
Uporabo spletnega mesta želimo približati najširšemu krogu uporabnikov, zato ga oblikujemo tako, da je prilagojeno za uporabo čim širšemu krogu zainteresiranih, tudi starejših uporabnikov in uporabnikov, ki so predstavniki ranljivejših skupin.
Zavod za oskrbo na domu Ljubljana se zavezuje omogočati dostopnost spletne strani v skladu z zahtevami Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (Ur. l. RS št. 30/2018 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju ZDSMA) in Direktivo EU 2016/2102 Evropskega parlamenta in Sveta o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij organov javnega sektorja.
Opis dostopnih vsebin:
Zagotavljanje dostopnosti osebam s posebnimi potrebami omogočajo naslednje sistemske prilagoditve:
• Odzivno oblikovanje s prilagajanjem vsebine ločljivosti uporabnikovega zaslona.
• Zagotovljena je prilagodljivost. Spletna stran uporablja oblikovanje, ki se prilagaja velikosti uporabnikovega zaslona brez izgube vsebine.
• Logično in konsistentno urejena vsebina spletne strani s HTML oznakami z vklopljenimi različnimi ravni naslovov. Stran je mogoče brez izgube vsebine ali funkcionalnosti povečati do 500 %, povezave na strani so prepoznavne.
• Slike z možnostjo vnosa nadomestnega besedila, besedilne ikone označene kot slike.
• Možnost, da uporabnik prilagaja velikost pisav s pomočjo ustreznih tipkovnih bližnjic (Ctrl + + in Ctrl + -).
• Skrite bližnjice, ki omogočajo hiter skok na vsebino in/ali glavni meni.
• Navigacija po glavnem meniju je mogoča brez miške, z uporabo smernih tipk na tipkovnici (prilagoditev za uporabnike, ki ne morejo uporabljati miške).
• Spletno stran je mogoče upravljati tudi samo s tipkovnico (brez uporabe miške).
• Predvidljivo spletišče z vgrajenim iskalnikom po strani, preko katerega lahko uporabnik lažje dostopa do vsebine.
• Logična imena povezav, ki odražajo cilj.
• Barvni kontrasti (med besedilom in ozadjem) na spletni strani so primerni.
• Vsebine imajo vidni indikator ostrenja, ki lahko pomaga uporabnikom s posebnimi potrebami, da lažje sledijo premikom miške na zaslonu in izvedejo ustrezne ukaze.
• Napadi in druge fizične reakcije: Spletno mesto ne vsebuje utripajočih vsebin. Spletna stran je varna za uporabo za vse skupine uporabnikov, ki bi jim bliskovite spremembe in utripajoči elementi lahko povzročili različne reakcije ali napade.
Posebne funkcije dostopnosti
Z uporabo nekaterih bližnjic takoj skočite na:
• Osnovno spletno stran (Ctrl + Alt + H)
• Izjavo o dostopnosti – ta stran (Ctrl + Alt + D)
Stopnja skladnosti
Dostopnost spletišča https://zod-lj.si nenehno spremljamo in sproti izboljšujemo posamezne elemente dostopnosti. Kljub temu nekatere objavljene vsebine ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti, kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, zaradi prevelikega nesorazmernega bremena, skladno s 6. členom ZDSMA.
Glede na organizacijo dela v javnem socialnovarstvenem zavodu Zavod za oskrbo na domu Ljubljana ter sorazmerno majhno številčnost obiska spletne strani napram telefonskim kontaktom oziroma osebnim obiskom uporabnikov naših storitev trenutno ocenjujemo, da spletna stran še ni v celoti prilagojena za uporabo slepim in slabovidnim, gluhim, ljudem z disleksijo in uporabnikom z motnjami razumevanja, saj bi bile za zavod finančne posledice nesorazmerne s koristjo za uporabnika, oziroma v tem primeru koristi za uporabnike ni, ker lahko do informacij dostopajo na druge načine (telefonsko, osebni obisk).
Zavod ocenjuje, da bi zanjo nastale finančne posledice, če bi želeli celotno vsebino ustrezno prilagoditi (prevesti v znakovni jezik in/ali opremiti s podnapisi oziroma drugače ustrezno prilagoditi skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij), saj je vsebina obsežna. Prav tako je Zavod pri oceni nesorazmernega bremena poleg znatnih finančnih posledic upošteval tudi notranjo organizacijo in vrsto dejavnosti, ki jo opravlja ter postopa skladno z ZDSMA, ki ravno iz teh razlogov dopušča navedena odstopanja skladno z oceno o nesorazmernosti.
Kljub vsemu se izdatno trudimo, da bi bile vse naše vsebine čim bolj prilagojene morebitnim uporabnikom, ki pripadajo ranljivim skupinam.
Spletna stran https://zod-lj.si je tako skladna z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, z izjemo nedostopnih vsebin, kot to podrobneje izhaja iz spodnjega zapisa ˝Nedostopnih vsebin na spletnem mestu – ocene nesorazmernega bremena˝.
Nedostopna vsebina na spletnem mestu – ocena nesorazmernega bremena
Dostopnost spletišča nenehno spremljamo in sproti izboljšujemo posamezne elemente dostopnosti. Vendar kljub vsemu nekatere objavljene vsebine, zaradi nesorazmernega bremena, ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti, kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij.
Kljub našim prizadevanjem, da bi spletno mesto ustrezalo smernicam WCAG 2.0 na ravni AA, nekatere vsebine še niso dostopne zaradi nesorazmernega bremena.
Zavod za oskrbo na domu Ljubljana ocenjuje, da bi za zavod nastale finančne posledice, če bi hoteli celotno vsebino ustrezno prilagoditi (prevesti v znakovni jezik in/ali opremiti s podnapisi ali drugače ustrezno prilagoditi skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij), saj je obseg vsebine velik. Prav tako je Zavod za oskrbo na domu Ljubljana pri oceni nesorazmernega bremena poleg znatnih finančnih posledic upošteval tudi notranjo organizacijo in vrsto dejavnosti, ki jo opravlja ter postopa skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, ki ravno iz teh razlogov dopušča navedena odstopanja skladno z oceno o nesorazmernosti in na podlagi te Izjave o dostopnosti.
Organizacija se zavezuje, da bo postopoma izboljševala dostopnost teh vsebin in jih prilagajala v skladu z zakonodajo in zmožnostmi.
Nedostopne vsebine:
- Nekatere multimedijske vsebine še niso v celoti dostopne (manjkajo npr. podnapisi video vsebin, niso v popolnosti dostopne s tipkovnico). Nekatere vsebine niso urejene iz razloga nesorazmernega bremena (6. člen Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (ZDSMA)). Zavod nesorazmerno breme ocenjuje s tem, da bi za organ nastale znatne finančne posledice, saj je obseg vsebine zelo velik. Poleg tega, če je video posnetek odvisen od zunanje storitve, kot je Youtube, lahko pride do težav pri dostopu do videa, če je storitev nedosegljiva ali če pride do težav z internetno povezavo.
- Jezik, ki je določen za uporabo spletišča, se v nekaterih delih morda še ne ujema z jezikom, ki je uporabljen na določenem delu spletišča, ker gre za modul zunanjega izvajalca, ki ne omogoča prevodov.
- Skenirani dokumenti v obliki PDF zapisa še niso optimizirani za dostopnost (organ nesorazmerno breme ocenjuje s kadrovskim in finančnim bremenom, ki bi ga optimiziranje zahtevalo).
- Nekatere povezave in elementi morda še nimajo ustreznega opisnega besedila,
- Nekatere povezave, ki so pomemben del spletne strani, morda še niso ustrezno oblikovane ali opremljene z ustreznim opisnim besedilom, ki jasno opisuje cilj povezave. Če se uporablja ista povezava za več ciljev, je pomembno, da imajo vsi cilji enako opisno besedilo, saj bo to pomagalo uporabnikom, da bodo razumeli, kam jih bo povezava odpeljala. Če imajo povezave različno opisno besedilo, lahko to povzroči zmedo in zmanjša dostopnost spletne strani.
- Za dosego dostopnosti je pomembno, da so vsi elementi na spletni strani ustrezno označeni in opisani. Nekateri elementi na spletni strani morda še nimajo ustreznih pomenskih oznak, kar lahko povzroči zmedo pri uporabnikih, ki se zanašajo na te oznake za navigacijo po spletni strani.
- Pomemben vidik dostopnosti spletne strani je ustrezen barvni kontrast. Barvni kontrast pomaga uporabnikom ločiti med različnimi elementi na spletni strani in olajša branje besedila. Nekateri elementi na spletni strani morda še nimajo ustreznega barvnega kontrasta, zaradi česar se lahko besedilo in drugi elementi na spletni strani zlijejo in postanejo težje berljivi.
- Na spletišču se pojavljajo obrazci / kontaktne forme tretjih ponudnikov. Le–te v primeru napačno izpolnjenega obrazca pomanjkljivo označijo napačno izpolnjena polja in morda nimajo jasno določenih atributov. Izvajalec ima na delovanje obrazcev tretjega ponudnika omejen vpliv in posledično ne more zagotoviti popolne skladnosti. Uporabniki spletne strani lahko vloge izpolnijo tudi osebno, preko telefonskega klica ali pa elektronske pošte.
Povratne in kontaktne informacije, dostopne alternative
Nenehno se trudimo, da bi bile vsebine na naši spletni strani čim bolj dostopne različnim skupinam uporabnikov. Zaradi zelo pogostih posodobitev vsebin lahko obiskovalci pri brskanju po spletnem mestu www.zod-lj.si kljub prizadevanjem, da bi bile vse spletne vsebine čim bolj dostopne in uporabnikom prijazne, naletijo na težave z dostopnostjo. Prosimo za razumevanje.
Če naletite na vsebino, ki ni dostopna oziroma želite dodatne informacije glede nedostopne vsebine, nas kontaktirajte. Obvestilo o morebitnih primerih neskladnosti objav z določili Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij in zahteve po posredovanju informacij v dostopni obliki lahko pošljete po navadni ali elektronski pošti na spodnje naslove ali pa se oglasite osebno:
Zavod za oskrbo na domu Ljubljana
Poljanska cesta 97,
1000 Ljubljana
E: info@zod-lj.si
T: 01 2396 500
Na navedenih kontaktnih poteh so vam prav tako dostopne vse vsebine, ki sicer so dostopne na spletni strani Zavoda za oskrbo na domu Ljubljana.
Odgovor boste prejeli v roku osmih dni od prejema obvestila oziroma prošnje. Če v tem roku ne bomo mogli podati ustreznega odgovora, vam bomo sporočili, kdaj bo odgovor podan in razloge za zakasnitev odgovora.
Informacija o inšpekcijskem nadzoru
V primeru nezadovoljstva s prejetimi povratnimi informacijami oziroma dostopnostjo spletne strani, lahko podate prijavo inšpektorjem inšpekcije za informacijsko družbo po navadni ali elektronski pošti na naslov:
MINISTRSTVO ZA DIGITALNO PREOBRAZBO
Inšpektorat Republike Slovenije za informacijsko družbo
Davčna ulica 1
1000 Ljubljana
T: 01 555 58 48
E: gp.ijs@gov.si
www.irsid.gov.si
Priprava izjave o dostopnosti
Datum objave Izjave o dostopnosti: 10. 11. 2023.
Izjava je pripravljena na podlagi samoocene.
Zadnja posodobitev Izjave o dostopnosti: 25. 2. 2025